Tajomstvá jabloní

Tajomstvá jabloní

Lokality, v ktorých sa odohrávajú príbehy Jabloňových lások


Miesta, kde sa odohrávajú príbehy z knihy Jabloňové lásky, naozaj existujú. Možno dnes vyzerajú trochu inak, možno si ich vaša fantázia vykreslila farebnejšie, sú však reálne. Vyberme sa tam spolu. Najprv prostredníctvom písmeniek a potom aj naozaj, po vlastných. Gemer ponúka množstvo zaujímavých destinácií na výlety či dovolenky. Odbočte zo známej turistickej trasy a okrem jaskýň Slovenského Krasu, Slovenského Raja, kaštieľa v Betliari či hradu Krásna Hôrka navštívte aj ospalé dedinky v horách, napríklad tie, kde žili postavy z knihy Jabloňové lásky, ale aj Pavol Dobšinský a Johanna Gyürkyová.

Papiereň vznikla už v roku 1774, mala tri vodné kolesá a holander  s načieracou kaďou. Na tie časy bola zariadená veľmi moderne, okrem výrobnej budovy stáli na pozemku aj tri domčeky pre robotníkov. V polovici 19. storočia papiereň prerobili na výrobu drevoviny a bielej lepenky. Ručná výroba zanikla v roku 1862. Nad papierňou bola nádrž na vodu, ktorá si vyžiadala viacero obetí. Pôvodní majitelia Martínyovci však svoju papiereň stratili, pretože boli zadĺžení a nemali z čoho zaplatiť svoje dlhy.

Knižná postava Maríny sa zaľúbila do ruského kamenára, ktorý sa podieľal na výstavbe tohto tunela. Začali ho budovať počas druhej svetovej vojny, v rokoch 1941 - 1944. Po Viedenskej arbitráži zostali na oklieštenom území Slovenska z gemerských tratí izolované, navzájom neprepojené úseky, prístupné len peážou cez územie Maďarska. Preto sa začalo krátko po vzniku Slovenského štátu projektovať i stavať niekoľko nových železničných tratí, tzv. gemerských spojok.

Čerešňové sady na Gemeri
Čerešňové sady na Gemeri
  • Bolo ich veľa. Napríklad v Jelšave, v Rochovciach, v Ochtinej. Niektoré z nich prežili dodnes, iné sa opäť stali súčasťou zmiešaných lesov, stromy prevzali réžiu a znova si rastú divoko a nespútane, bez zásahu ľudských rúk. Najkrajšie sú v máji, ako našuchorené, vysoké, nevesty v čipkovaných šatách. Najväčšie a najromantickejšie sú asi v dedinke Brdárka. Simona a Adam z knihy Jabloňové lásky vám to radi potvrdia. Neraz sa bozkávali na prvého mája pod rozkvitnutými stromami a - čo vám budem hovoriť - vyzerá to na happy end.
Čarovný jabloňový sad
Čarovný jabloňový sad

Tento náš je oveľa menší než ten z knihy Jabloňové lásky, aj v ňom však rastú všelijaké možné aj nemožné odrody jabloní mapujúce celé desaťročia laického ovocinárstva. Vďačíme zaň nášmu starkému - aj teraz ho vidím, ako so štepárskym nožíkom vo vrecku kope jamu pre novú plánku, ktorú si doniesol zo zabudnetej záhrady vysoko pod horou. V tráve už čakajú prútiky, dve-tri nové odrody, ktoré treba naštepiť a odskúšať.

Marínin New York
Marínin New York

V New Yorku chvíľu žili Marína a Andreas. V povojnových rokoch v ňom jazdilo určite oveľa menej automobilov ako minulej jesene, ale široké ulice, činžiaky z obdobia pred hospodárskou krízou i žlté taxíky vytvárali kolorit mesta už aj vtedy. A stále budú. Rovnako ako rozsiahle zelené parky, v ktorých dokonca rastie aj zopár zaujímavých jabloní. Úprimne dúfam, že Marína ich nakoniec predsa len objavila.

Simonina Bratislava
Simonina Bratislava

Spomína sa v každej mojej knihe. Odohrávajú sa tam príbehy Šťastie na mňa spadlo z neba aj Tiene bieleho orgovánu, prvé kapitoly Simoninho príbehu aj Klárine melancholické detstvo a turbulentná prvá láska. Bratislava je nesmierne inšpiratívna, ponúka množstvo krásnych príbehov, ktoré čakajú na porozprávanie. Rada sa k nášmu hlavnému mestu a jeho postavičkám vraciam a nebude tomu inak ani v pripravovanej knihe.