BLOG Zuzany Širokej

Zuzana Široká Faisst na blogu

V blogovej sekcii známeho mienkotvorného denníka nájdete desiatky blogových článkov, v ktorých Zuzana Široká zazanamenáva svoj život s dvomi deťmi na Slovensku a v Nemecku. Občas zabrúsi aj do spoločenských a literárnych tém. Zuzanine blogy poznajú tisíce slovenských čitateľov, ona ich však píše najmä ako denník pre svoje deti. Nakuknite jej cez plece...

Boli v škole v prírode. Museli si sami obliecť periny. Mali služby v jedálni, no hladovali, lebo jedlo nebolo podľa ich vkusu. A ešte aj odpadky museli triediť, chúdence! 

Óda na knižné búdky
Óda na knižné búdky

Sú skoro všade a je ich stále viac: staré telefónne búdky, skrine, chladničky, vydlabané kmene stromov či dokonca inkubátory plné knižných pokladov. 

10 dní na Slovensku, 10 príjemných zážitkov
10 dní na Slovensku, 10 príjemných zážitkov

Áno, niekedy to v mnohých oblastiach ide so Slovenskom dolu vodou, a hore len veľmi pomaly, ale, ako vraví starký, Slováci sú urobení dobre. 

Slávnostná bohoslužba, personalizované požehnanie v kostole, Biblia a škatuľa s desiatkami výkresov a umeleckých dielok do ruky a ... zbohom, budúci prváčik. Boli to pekné časy. Pre teba aj tvoju rodinu.

To miesto dýcha Európskou spolupatričnosťou, šumí mätežou európskych jazykov, vibruje pokrokom a veľkými plánmi. Moje (európske) deti sa tam cítili ako doma.

Nástup do školy predstavuje veľký prelom v živote detí - zo škôlkarov sa zo dňa na deň stanú prváčikovia s množstvom povinností. Tí nemeckí si to môžu osladiť dobrotami z papierového kornútka.

Samozrejme, že môj pohľad na slovenské školské stravovanie je skreslený ružovou optikou spoza plota a zahmlený nostalgiou.

Zomrel nám starký. Vzala si ho Morena, odchádzajúca zima. Ponáhľala sa, lebo vedela, že pohľad na rozkvitnuté stromy by mu vlial do žíl novú miazgu.

Všetci v sebe nosíme voňavé, sladké dedičstvo, nostalgické spomienky na letá v jabloňových sadoch, májové lásky a nedeľné jablčníkové seansy.